Сюжеты

Украина
© obzor.lg.ua

Chișinău ja Budapest kutsuvad üles lõpetama «häbi ja teotust» vähemusrahvuste suhtes

Rida Ukraina uue haridusseaduse punkte on vastuolus Ukraina ja naaberriikide vaheliste lepingutega – iseäranis Moldova, Rumeenia ja Ungariga. Chișinăus ja Budapestis kutsutakse üles teadvustama seaduse negatiivset mõju rahvustevahelistele suhetele riigis.

Moldova president Igor Dodon väljendas murelikkust Ukraina territooriumil elavate rumeenlaste ja moldaavlaste saatuse üle. Tema arvates viib uus Ülemraada poolt vastu võetud Haridusseadus etnokultuurivähemuste emakeelse haridussüsteemi kaotamisele.

„Loodan väga, et praegune poliitiline juhtkond Kiievis teadvustab selle seaduse negatiivseid tagajärgi ja võtab ette vastavad sammud, et sellest loobuda. Ma loodan minu Ukraina kolleegide targale otsusele heade rahvuste vaheliste suhete heaks Ukrainas ning samuti heade suhete nimel nende teiste riikidega, kelle diasporaad elavad Ukraina territooriumil,“ lausus Dodon esmaspäeval Facebookis.

Lisaks meenutas ta, et Moldova ukraina kogukonna õigusi järgitakse täies mahus: „Siin on terve rida koole õppetööga ukraina keeles.“ „Kutsun üles samasugusele konstruktiivsele lähenemisele ka naaberriigi poolt,“ teatas Dodon.

Ka Budapest kritiseeris karmilt ülalmainitud Ukraina seadust. RIA Novosti teatel kutsus Ungari välisminister Szijjártó Péter Ukraina saadiku Ljubov Nepopi enda juurde, et teatada talle isiklikult sellest, et see seadus on „häbi ja teotus“. Szijjártó kritiseeris seadust põhjusel, et see annab löögi Ukrainas elavatele ungarlastele. Tema sõnul rikub Kiiev rahvusvähemuste õigusi, võttes neilt ära emakeeles õppimise õiguse. Riigi jaoks, kes kavatseb läheneda Euroopale, on see täiesti vastuvõetamatu, märkis tema.

Ungari Välisministeeriumi pressiesindaja Tamas Mentzer hoiatas, et tema riik hakkab seadma takistusi Ukraina rahvusvahelistele algatustele selle ajani, mil dokumenti viiakse parandused.

RUS: Кишинёв и Будапешт призывают Киев прекратить «стыд и позор» в отношении нацменьшинств

Сюжеты

Загрузка...